Ресей Федерациясы мен Германиядан келген ғалымдар тобы екі фотонды микроскопияны қолдана отырып, аллергия мен тері ауруларын жылдам анықтайтын альтернативті биопсия әдісін тапты, оның принципі магниттік-резонанстық бейнелеуге (МРТ) ұқсайды. Бұл туралы Ресейдің ғылыми қорының (РСФ) баспасөз қызметі хабарлады, оның қолдауымен зерттеу жүргізілді.

«Мәскеу мемлекеттік университетінің физиктері Charite клиникасындағы тері физиологиясы кафедрасының әріптестерімен бірге (Германия) биопсияға альтернатива ұсынды, ол дерматология мен иммунологияда дәл диагноз қою үшін жүргізіледі. Ғалымдар аурудың себебі мен оның ауырлығын екі фотонды микроскопия көмегімен анықтауға болатынын анықтады. Оның принципі МРТ-ге ұқсас және нәтижені емтиханнан кейін бірден алуға мүмкіндік береді. Шығарма британдық Scientific Reports журналында жарияланды », - делінген хабарламада.

Биопсия бүгінде дерматологиялық аурулар мен аллергия кезінде тері жасушаларының күйін зерттеудің жалғыз әдісі болып саналады. Ол үшін пациенттен терінің бір бөлігі алынып, иммуногистохимиялық талдау жасалады. Алайда, бұл әдістің бірқатар кемшіліктері бар, мысалы, қан кету бұзылыстары бар науқастарға биопсия жасау мүмкін емес, ал зерттеудің өзі 7-ден 14 күнге дейін созылады.

Жаңа зерттеуде ғалымдар неғұрлым ыңғайлы әрі жылдам жолды табуға шешім қабылдады. Ол үшін олар діңгек жасушаларының мінез-құлқын зерттеді. Бұл жасушалар сәулеленген кезде флуоресценцияланады. Зерттеушілердің айтуы бойынша, аллергенмен әрекеттескеннен кейін заттар шығарған және тыныштық жағдайында болатын клеткалардағы флуоресценцияның ыдырау уақыты әртүрлі. Осылайша, екі күйдегі флуоресценция параметрлері аурудың қай сатысында екенін және оның бар-жоғын анықтауға мүмкіндік береді.

«Біздің ұсынған әдісіміз - біз адамның терісіне жарық түсіреміз және маст жасушаларынан кері сигнал аламыз. Зерттеу терінің күйін әр түрлі тереңдікте бақылауға көмектесетін екі фотонды томографты қолдану арқылы жүзеге асырылады. Біз флуоресценцияның өмір сүру уақытын және маст жасушаларының санын ғана ескереміз, өйткені олардың концентрациясы ауруға байланысты. Егер олар тыныштықта болса, олар ұзақ уақыт жарық шығарады. Егер олар аллергенмен кездессе, олар «бос» және флуоресцентті болды », - делінген Ресей ғылым қорының гранты бойынша жобаның жетекшісі, Мәскеу мемлекеттік университетінің физика факультетінің кванттық электроника кафедрасының аға ғылыми қызметкері. Ломоносов Евгения Ширшина.

Ғалымдар бірқатар эксперименттер барысында аллергия мен тері ауруларын диагностикалаудың қолданыстағы әдістерімен бірге екі фотонды томографияны қолдану мүмкіндігін растады. Атап айтқанда, олар сау адамдардан, аллергиясы бар науқастардан және мастоцитозбен ауыратын науқастардан тері сынамаларын алды. Олар жиналған үлгілерді толқын ұзындығы 760 нм радиацияға ұшыратты және сәулеленуге жауап ретінде маст жасушаларының люминесценция уақытын оқыды.

Ұйықтаушы діңгек жасушалары активтендірілгенге қарағанда үш есе көп жарық шығаратыны анықталды. Зерттеушілер сонымен қатар аллергиясы бар науқастарда сау жасушаларға қарағанда белсенді жасушалар көп болатынын анықтады. Мастоцитозбен ауыратын науқастарда оның сау науқастардың көрсеткіштерінен көп айырмашылығы жоқ. Ғалымдар сонымен қатар дәстүрлі иммуногистохимиялық талдау жүргізді, оның нәтижелері жаңа әдіспен алынған деректерді растады.

«Біздің зерттеуіміздің жаңашылдығы - дәрігер нақты уақыт режимінде маст жасушаларының күйі туралы ақпарат алып, аурудың қалай дамып жатқанын байқай алады. Сонымен қатар, томографты қолдану зиянсыз және жарақатсыз », - деп қосты Евгений Ширшин. Болашақта ғалымдар маст жасушаларының басқа тері аурулары кезіндегі жүріс-тұрысының моделін құруға ниетті.