Химия бойынша 2020 жылғы Нобель сыйлығы CRISPR / Cas9 геномын монтаждау техникасын бірлесіп дамытқан Эммануэль Шарпентье (Халықаралық Макс Планк қоғамының патогенді зерттеу бөлімі, Берлин) мен Дженнифер Доуднаға берілді (Беркли, Калифорния университеті). , өсімдіктер мен микроорганизмдер.

Серпінді зерттеулер Эммануэль Шарпентье жұмысымен басталды, ол пиогендік стрептококты зерттеген кезде CRISPR / Cas кешенін - олардың ДНҚ-ны кесу арқылы вирустардан қорғануға мүмкіндік беретін бактериялардың «иммундық жүйесін» ашты.

Өзінің жаңалықтары жарияланғаннан кейін Шарпентье молекулалық генетикаға мамандандырылған биохимик Дженифер А.Дуднаға авторлық авторлықты ұсынды. Бірлескен жұмыс барысында зерттеушілер тек көбеюді ғана емес, сонымен қатар бактериялық «генетикалық қайшының» молекулалық механизмін де жетілдіре алды, бұл оның вирусты ғана емес, кез-келген басқа ДНҚ молекулаларын «редакциялауға» мүмкіндік берді.

«Бұл генетикалық құралдың құрамында бәрімізге әсер ететін керемет күш бар. Ол фундаментальды ғылымда төңкеріс жасап қана қоймай, сонымен қатар жақсартылған ауылшаруашылық дақылдарының пайда болуына әкелді, сонымен қатар жаңа медициналық технологияларды жасайды », - деп түсіндіреді химия бойынша Нобель комитетінің басшысы Клас Густафсон.

Шарпентье мен Дудна жасаған CRISPR / Cas9 технологиясы генетикалық зерттеулерде кеңінен қолданылады. Бұл сонымен қатар патогенді саңырауқұлақтарға, паразиттерге және құрғақшылыққа төзімді генетикалық түрлендірілген өсімдіктер жасауға мүмкіндік берді. Сонымен қатар, CRISPR / Cas9 онкологиялық ауруларды емдеудің эксперименттік әдістерінде қолданылады, олар қазіргі кезде клиникалық зерттеулердің әртүрлі кезеңдерінде. Оны медицинада қолданудың тағы бір мүмкін бағыты - туа біткен генетикалық анықталған ауруларды түзету.