Америкалық дәрігерлер тыныс алу мүшелері электронды темекінің түтінінен қатты зақымданған жасөспірімдердің өкпе суреттерін егжей-тегжейлі зерттеп, вапингтен туындаған EVALI ауруының белгілерін анықтады, бұл қауіпті ауруды уақытында анықтауға көмектеседі. Бұл туралы Солтүстік Американың радиологиялық қоғамының (РСНА) баспасөз қызметі хабарлады.

Өткен күзде дәрігерлер электронды темекіден туындаған және жиі темекі шегушілердің өліміне әкелетін, бұрын белгісіз және өте қауіпті өкпе ауруының таралуына тап болды. Соңғы алты айда дәрігерлер АҚШ-та, сондай-ақ Еуропа мен Азияның кейбір елдерінде оның дамуының шамамен 2,8 мың оқиғасын және 60-тан астам өлімін тіркеді.

«Бұл ауруды тек рентген сәулесі арқылы анықтау мүмкін емес. Оның дамуының барлық белгілерін анықтау үшін сізге компьютерлік томографияны қолдану қажет. Суреттерді сканерлеу оны дамудың ерте кезеңінде диагностикалауға мүмкіндік береді, бұл жасөспірімдерді уақтылы емдеу және өмірін сақтап қалу үшін өте маңызды », - дейді АҚШ-тың Даллас қаласындағы Техастың Оңтүстік-Батыс университетінің радиологы Мадди Артундуага, РСНА-ның баспасөз қызметі келтірген.

Соңғы үш жылда темекі шегушілердің арасында вапингтің кең таралуы нәтижесінде дәрігерлер мен биологтар электронды темекінің өз жасаушылары оларға беретін артықшылықтары бар ма деп белсенді түрде ойлана бастады. Сонымен бірге олар өздерінің жағымсыз қасиеттерін кәдімгі темекінің әсерімен салыстыра бастады және классикалық темекі өнімдеріне тән емес сипаттамаларды зерттей бастады.

Бұл зерттеулер темекі түтінінің адам денсаулығына қауіпті екенін көрсетті, бірақ электронды темекі буы адам өміріне қауіп төндірді. Атап айтқанда, химиктер мен биологтар булардың құрамында әр түрлі токсиндер, канцерогендер және басқа заттар бар екенін анықтады, олар өкпенің қатерлі ісік ауруының даму ықтималдығын арттырып қана қоймай, сонымен қатар тамырлар мен тамырлардың қабырғаларын «сынғыш» етеді.

Аурудың «композициялық бейнесі»

EVALI деп аталатын ауру бастапқыда белгілері бойынша пневмонияға ұқсайды, бірақ оны антибиотиктермен және басқа дәрілермен басу мүмкін емес. Дәрігерлер аурудың тасымалдаушыларының өкпесін белсенді түрде зерттеп, электронды темекінің қандай түрлерін тудыратынын және оны қалай болдырмауға болатынын біледі.

Артундуага және оның әріптестері алғашқы осындай зерттеуді 13 жастан 18 жасқа дейінгі жасөспірімдер арасында жүргізді. Осы жас тобының өкілдері, ғалымдар атап өткендей, EVALI дамуына әсіресе осал - олардың аурудың тасымалдаушыларының жалпы санындағы олардың үлесі бүгінде 15% құрайды.

Осы аурудан зардап шеккен және электронды темекі шеккен он төрт жасөспірім ұл мен қыздың ауруханаға түскенге дейінгі тобын жинап, ғалымдар өкпелерін рентген және компьютерлік томография арқылы зерттеді. Жасөспірімдермен сұхбаттасқаннан кейін және осы суреттерді салыстырғаннан кейін дәрігерлер бұл ауруды өкпенің басқа ауруларынан ажырататын EVALI-дің бірнеше айырықша белгілері мен белгілерін анықтады.

Атап айтқанда, EVALI-нің дамуы жүрек айнуымен және ас қорыту жүйесінің бұзылуымен қатар жүреді, олар әдетте тыныс алу жүйесінің ауруларымен емес, асқазан-ішек жолдарының ауруларымен байланысты. Сонымен бірге, ғалымдар атап өткендей, пневмонияға тән өзгерістерді науқастардың өкпесінде байқауға болады. Бұл жағдайда плеврада өзгерістер болады.

Ғалымдар осы анықтайтын қасиеттер дәрігерлерге жасөспірімдерде пневмония дамымай тұрып EVALI диагнозын уақтылы анықтауға көмектеседі деп үміттенеді. Бұл осы аурудың құрбандарының ықтимал санын азайтуға және оның даму салдарымен күресті жеңілдетуге мүмкіндік береді, деп тұжырымдайды Техастың Оңтүстік-Батыс университетінің сарапшылары.