Австралия университетінің ғалымдары. Монаш мидың қатерлі ісігінің кең таралған түрлерінің бірі - глиобластоманы емдеуге арналған жаңа дәрі жасады. CSIRO ұлттық ғылыми агенттігінің хабарлауынша, Австралияда жасалған дәрі дәрігерлерге қауіпті ауруды емдеудің жаңа әдістерін қолдануға мүмкіндік береді.

Зерттеу барысында ғалымдар ісік өсуін жеделдететін P2X7R ақуызын университеттің зертханасында жасалған препараттың көмегімен тежеуге болатындығын дәлелдеді. Монаш. Бұл дәстүрлі химиотерапия үшін қолданылатын темозоломидке қарағанда айтарлықтай тиімді болып шықты.

Зерттеу жетекшісі, невропатолог Мастура Монтифтің айтуынша, зертханалық зерттеулер барысында жаңа препарат Принц Альфред ауруханасы мен Мельбурндегі Корольдік аурухананың пациенттерінен алынған ісік сынамаларындағы адамның глиобластома жасушаларына қарсы күресте жоғары тиімділік көрсетті. «Бұл өте жақсы нәтижелер. Олар глиобластома сияқты агрессивті ми ісігін емдеудегі жаңа препараттың әлеуетін көрсетеді. Енді біз препаратты жануарларға сынауды бастауға дайынбыз, содан кейін адамдарға эксперименттер жасауға көшуге болады », - деді Монтиф.

Ғалымның айтуынша, бүгінде глиобластома - ми ісігінің ең агрессивті түрі. Ол әлемде жыл сайын 225000 адамды өлтіреді, ал диагноздан кейін науқастың орташа өмір сүру ұзақтығы 14 айдан сирек асады. «Қазіргі емдеу хирургиямен, сәулемен және химиотерапиямен шектеледі. Бірақ бұл өте ауыр процедуралар да ремиссияға кепілдік бермейді және науқастың өмірін бірнеше айға ұзарта алады. Болжам өте күңгірт болып қалады және мен мұндай науқастарды бақылап отырған дәрігер ретінде біз бұл адамдарға бірдеңе істей аламыз және жасауымыз керек деп ойлаймын », - деп түсіндірді зерттеуші.

Ғалымдардың баяндамасында соңғы 12 жылда медицина глиобластоманы емдеудің жаңа әдістерін іздеуде айтарлықтай жетістіктерге жете алмағаны және бүгінгі күні осы аурудың тиімді дәрі-дәрмектерін және терапия әдістерін әзірлеудің жедел қажеттілігі бар екендігі атап өтілді.

Глиобластма - бұл ми ісіктерінің ең көп таралған және агрессивті түрі, бұл мидың алғашқы ісіктерінің 52% -на дейін және барлық интракраниальды ісіктердің 20% -на дейін келеді. Белгісіз себептермен бұл ауру ер адамдарда жиі дамиды және көп жағдайда генетикалық бейімділіксіз, анда-санда жүреді. Алкогольді ішу - мүмкін қауіп факторы. Ол сонымен қатар бірқатар вирустармен, соның ішінде герпес вирусымен және цитомегаловируспен байланысты болды.