Америкалық молекулярлық биологтар тышқандарға тәжірибе жасап, семіздік тұмау вирусының ағзаға ену ықтималдығын арттырып қана қоймай, оның эволюциясын жеделдететіндігін анықтады. Бұл туралы сейсенбіде американдық микробиология қоғамының (ASM) баспасөз қызметі mBio журналындағы мақалаға сілтеме жасай отырып хабарлады.

«Тышқандарға жасалған эксперименттердің нәтижелерін түсіндіру кезінде біз өте мұқият болуымыз керек, бірақ біздің тәжірибелеріміз семіздік вирустың ағзаға енуіне ықпал ететіндігін, оның бөлінуін тездететінін және оның мутацияны көбірек алуына» көмектесетінін «көрсетті, олардың кейбіреулері тұмаудың қоздырғышы үшін пайдалы болады» дейді Стейси Шульц. Мемфидегі (АҚШ) Теннеси университетінің биологы Черри, ASM баспасөз қызметі келтірген.

Тұмау вирусы, дәрігерлер бұрыннан байқағандай, жиілігі бірдей емес әр түрлі топтағы адамдарға әсер етеді. Әдетте бұл балаларға, жүкті әйелдерге, қарт адамдарға және өте семіздік пен қант диабетімен ауыратындарға жиі әсер етеді. Мұндай айырмашылықтардың себептері қандай, ғалымдар әлі күнге дейін нақты айта алмайды және оның себептері туралы осы күнге дейін дәлелдеуде.

Бір жағынан, тұмаудың жұқпалы болуындағы осы сәйкессіздіктер қауіпті топтар өкілдерінің иммунитетінің жай әлсіреуіне байланысты болуы мүмкін. Екінші жағынан, дәрігерлер мен биологтар вирустың өз денесімен ерекше әсерлесетінін әлі жоққа шығара алмайды, ал ондай адамдардың иммунитеті өз кезегінде инфекцияны басқа пациенттердің қорғаныс жүйелерінен өзгеше жолмен басуға тырысады.

Шульц-Черри және оның әріптестері зертханалық тышқандар денесінің шошқа тұмауының H1N1 вирусын жұқтыруына қалай жауап бергенін бақылап, инфекция ықтималдылығына ғана емес, сонымен қатар тұмау вирусының одан әрі дамуына әсер ететін осындай айырмашылықтарды тапты.

Вирустың еріксіз серіктесі

Бастапқыда ғалымдар қалыпты дене салмағы бар немесе семіздікпен ауыратын кеміргіштер денесінің инфекцияға қалай әсер ететіндігі туралы қызығушылық танытты. Бұл эксперименттер көрсеткендей, вирустық бөлшектердің бірдей және басқа тышқандардың денесінде болғанына қарамастан, тұмау семіз тәжірибелі жануарлардың өкпесінде белсенді түрде көбейген. Неліктен бұл байланысты екенін түсінуге тырысып, ғалымдар тышқандардың алғашқы екі тобының секрециясынан алынған вирустардың көмегімен кеміргіштердің бірнеше жаңа тобын жұқтырды. Осындай бірнеше циклдан кейін биологтар вирустың семіздік тышқандар денесіне енген кезде, оның салмағы қалыпты жануарлардың жасушаларында көбейгеніне қарағанда айтарлықтай тез өзгергенін анықтады. Бұл тұмаудың эволюциясын едәуір жеделдетіп, тышқандардың жаңа топтарын қалыпты және артық салмақпен тиімді түрде жұқтыруға көмектесті.

Биологтар айтып өткендей, вирустың РНҚ-да жаңа мутациялардың жеделдеуі діңгек тышқандарының иммундық жасушаларының интерферондарды аз шығаруына байланысты болды.

Әлі күнге дейін белгісіз себептермен интерферондардың төмен концентрациясы вирустық геномның жаңа көшірмелерін жасауға жауап беретін жасушаішілік механизмдердің жұмысын өзгертеді, жаңа РНҚ тізбектерін құрастыру кезінде болатын қателіктер санын көбейтеді. Бұл тұмаудың генетикалық әртүрлілігін арттырады және вирустың өміршеңдігін жақсартатын жаңа мутациялардың «ашылуына» ықпал етеді.

Кейінгі тәжірибелер ауру семіз тышқандардың денесіне синтетикалық интерферондар енгізілсе, бұл процесті басуға болатындығын көрсетті. Ұқсас әдістерді, ғалымдар ұсынғандай, адамдар арасындағы тұмау эпидемиясын ауыздықтауға, егер олардың гипотезасы одан әрі бақылаулар барысында расталса, қолдануға болады.