Мидың бірнеше рет шайқалуы гиперактивтілік синдромының, деменцияның даму қаупін едәуір арттырады, соның ішінде Паркинсон ауруы аясында, сонымен қатар психикалық бұзылыстардың, негізінен депрессияның, мазасыздықтың және көңіл-күйдің ауытқуының пайда болуына ықпал етеді. Мұндай тұжырымды Винипегтегі (Канада) Манитоба университетінің медицина мектебінің ғалымдары кең ауқымды зерттеу негізінде жасады, оның нәтижелері британдық Family Medicine and Community Health журналында жарияланды.

Мидың шайқалуымен бірге жүретін бас жарақаттарының салдарын объективті бағалау үшін Манитоба университетінің М.Д.Марк Мориссет бастаған зерттеушілер тобы Манитоба провинциясындағы 47 мыңнан астам адамның ми сілкінісі тарихы бар адамдардың тарихын талдап, олардың когнитивті қабілеттерін бағалауға мүмкіндік берді. ... Зерттеулер 1990 жылдан 2015 жылға дейін өтті. 17 жастан 70 жасқа дейінгі жас тобында. Оның 28 021-і ер адамдар, 19 462-сі әйелдер.

Мидың шайқалуынан аман қалғандардың әрқайсысының бағалауын дәлелдеу үшін оларды ұқсас жарақат алмаған үш құрдастарымен салыстырды.

Талдаудың толықтығы үшін респонденттердің табысы, отбасылық жағдайы және білім деңгейі ескерілді.

Зерттеу көрсеткендей, шайқалудан аман қалғандарда гиперактивтілік 39% -ға жоғары, ал мазасыздық пен депрессиялық бұзылулар 72% жиі кездеседі, әсіресе әйелдер арасында.

Сонымен қатар, мидың алғашқы сілкінісі деменция бұзылыстарының жиілеуіне себеп болды. Атап айтқанда, деменцияның даму қаупі 72% -ға, Паркинсон ауруының даму қаупі 57% -ға өсті.

Екінші ми сілкінісі деменцияның даму қаупін одан әрі арттырды. Үшіншісі және одан кейінгісі арифметикалық прогрессияның қаупін арттырды, деп ғалымдар атап өтті.

Қозғалтқыш белсенділігінің жоғарылауы (SPDA) синдромы жастарда, ал деменция белгілері - қарттарда жиі кездесетіні тән.

«Біз мидың шайқалуының салдары бірқатар патологиялық көріністерге әкеледі деген қорытынды жасауға болады», - деп атап өтті Марк Мориссет. «Осыған байланысты когнитивті құлдырауы бар науқастардың саны өсуде, деменция жиі дамиды, науқастарды күтуге көп қаражат жұмсалады, әлеуметтік қызметкерлер армиясы, дәрігерлер мен медбикелер қатысады».