Қант диабеті, өзі ауыр ауру болып табылады, COVID-19 жұқтырған жағдайда әлдеқайда ауыр және ауыр асқынулар береді. Мұндай тұжырымды Сан-Францискодағы Калифорния университетінің ғалымдары ауқымды зерттеу негізінде жасады, оның нәтижелері MedicalXpress медициналық порталында жарияланды.

Пандемияның бірнеше айындағы зерттеушілердің алған статистикасы бойынша диабет жүрек-тамыр ауруларынан кейінгі коронавирустың асқыну дәрежесі бойынша екінші орында. Американдық ауруларды бақылау және алдын-алу орталығының (CDC) мәліметтері бойынша, қант диабетімен ауыратын, вирус жұқтырған адамдар ауруханаға жатуды 6 есе, ал өлім-жітімді 12 есе жоғарылатады.

Бірінші және екінші типтегі қант диабетімен ауыратын науқастарды бақылау, ол қысқа мерзімде жүргізілгеніне қарамастан, «соған қарамастан, әртүрлі ауырлық дәрежесіндегі диабетпен ауыратын коронавирусты жұқтырғандарды басқару үшін шұғыл және маңызды шаралар қабылдау үшін кең материал ұсынады». , деп атап өтті зерттеу авторы, Калифорния университетінің медицина профессоры, Пракаш Дедвания (Пракаш Дедвания).

Осыған байланысты ғалымдар дәрігер-практиктердің жұмысындағы, соның ішінде амбулаториялық практикадағы, сондай-ақ мамандандырылған инфекциялық ауруханалардың жұмысындағы бірқатар кемшіліктерге назар аударады.

Біріншіден, пандемияға байланысты бірқатар жағдайларда дәрігерлер қант диабетімен ауыратын науқастардың денсаулығына бақылауды жоғалтады, деп атап өтті SDC сарапшылары. Қант диабетімен ауыратындардың амбулаториялық-емханалық мекемелерге келуі наурыз айынан бастап 10% -ға төмендеді, бұл абсолютті түрде он мыңды құрайды. Пациенттер қандағы глюкоза деңгейлерін дербес бақылап отырды, гипогликемиялық дәрілерді және инсулин инъекциясын жүйесіз қолдану жағдайлары бар.

«Бұл проблемалар бізді осы санаттағы науқастарға мұқият болу керек дегенді білдіреді, ал пандемия эндокринологиялық аурулармен ауыратын науқастарға көмектесу үшін күш пен қаражатты алаңдатпауы керек», - дейді Дидванья.

«Диабетиктердегі қандағы қант деңгейін бақылау кез келген жерде, ауруханада, амбулаторияда, үйде жүргізілуі керек», - деп ғалым сенімді түрде айтты, «пациенттерді нақты басқару қант диабетінің қайтымсыз асқынуларын болдырмауға көмектеседі».

«Қандағы қант деңгейі жоғары адамдар медициналық қызмет көрсетушілермен, әлеуметтік қызметкерлермен тығыз байланыста болуы керек», - дейді доктор Джошуа Джозеф Колумбустағы Огайо штатының Университетінің Эндокринология, қант диабеті және метаболизм кафедрасының қызметкері. «Басқа нәрселермен қатар, дәрігерлер гипогликемияның туындауын бақылауы керек, бұл қандағы глюкозаның көбеюінен кем емес қауіпті».

Джозефтің айтуы бойынша телемедицина коронавирустың таралуына үлкен көмек береді. «Пациенттер қандағы қант деңгейі, олардың сезімдері, басқа көрсеткіштердің өзгеруі туралы хабарлама жібере алады», - дейді ол. «Глюкозаның деңгейі өте жоғары болған жағдайда дәрігерлер науқасты коронавирусты науқастардан біле тұра оқшаулап, дереу ауруханаға шақыруға міндетті».

Қазіргі жағдайда қант диабетімен ауыратын науқастарды әлеуметтік қолдау, төтенше жағдайларда көмек беретін жақын отбасы және достық қарым-қатынастың маңызы зор, дейді ғалымдар.

Зерттеушілер диабетиктерге физикалық белсенділікті арттыруға кеңес береді (аптасына 150 минутқа дейін), жеткілікті ұйқыға жету, аутотренингті меңгеру, толық тыныс алуды үйрену, оңалту үдерісіне музыка тыңдау.

Бірақ ең бастысы, Дидванья сенімді, адамдармен қарым-қатынас кезінде сақтық шараларын ұмытпау керек: маска кию, әлеуметтік арақашықтықты сақтау, қол мен бет жуу. «Мұның бәрі маңызды, әсіресе сізде қант диабеті болса», - деп тұжырымдайды профессор.