Қартайған кезде таза ақыл мен есте сақтау үшін дені сау жүрек, күшті қан тамырлары, белсенді өмір салты және жаман әдеттердің болмауы жеткіліксіз. Ең маңызды шарт - бұл басқалармен бірге APOE2 генінде оң мутацияның болуымен қамтамасыз етілетін когнитивті резерв деп аталады.

14 жыл бойы зерттеудің орташа жасы 92 жасты құрайтын қарт адамдар тобын бақылайтын американдық ғалымдар осындай қорытындыға келді. Пенсильваниядағы Питтсбург университетінің зерттеушілері Альцгеймер сияқты нейродегенеративті аурулардан аман-есен шыққан контингенттің биофизикалық ерекшеліктері туралы өз зерттеулерімен Неврология журналында бөлісті.

Ғалымдар атап өткендей, APOE2 генінің деңгейіндегі мутациялар зерттеуге қатысушылардың 10% -ында байқалды, ал олардың 70% -ында Альцгеймер ауруында байқалған амилоидты бляшек табылмады. Жалпы, жоба жетекшісі, Питтсбург университетінің неврология профессоры Бет Сництің айтуынша, ген мутациясы Альцгеймер ауруы мен осыған ұқсас аурулардың дамуын 6 есе төмендетеді.

«Қазіргі заманның өзекті мәселесін зерттейтін кез-келген зерттеуші - ұзақ өмір сүру және қартайған кезде Альцгеймер, Паркинсон және басқа аз танымал, бірақ бірдей дәрежеде зардап шегетін жүйке жүйесінің бұзылуынан қалай аулақ болу керек? оларға жақсы қызмет ететін генетикалық мутациямен бақытты адамдардың 10% -ына кірді ».

Адамның танымдық қабілеттерін жоғалтуына не кедергі болатындығын түсіну ғалымдарға деменцияның дамуын болдырмау жолдарын табуға көмектеседі, деп профессор сенімді.

Жұмыста ғалымдардың қартайған кезде ақыл-ойы мен есте сақтау қабілетін сақтаудың алғышарттарын білетіндігі баса айтылған. «Бұл сау жүрек, күшті қан тамырлары, белсенді өмір салты, зиянды әдеттердің болмауы және, ең бастысы, APOE2 генінде оң мутацияның болуымен қамтамасыз етілетін когнитивті резерв деп аталады», - деп жазады басылым.

Зерттеушілер өздерінің ашқан жаңалықтары бойынша геннің оң мутациясынан басқа, салауатты өмір салтының есте сақтау және организмнің когнитивті функцияларын сақтау маңыздылығына тағы бір назар аударады. Мысалы, бұрын темекі шекпеген адамдар қартайған шағында интеллектуалды қабілеттерін антагонистеріне қарағанда 10 есе жиі сақтайды.

Ғалымдар когнитивті бұзылулардың алдын-алу үшін кейінгі жаста интеллектуалды белсенділікті сақтауға, ақылы еңбекке, туыстарымен және достарымен байланысты сақтауға және белсенді дене белсенділігіне үлкен мән береді.

«Мутацияланған патологиялық гені бар адамдардың он пайызына кіру жаман емес, бірақ ақылдылықты сақтау және қартайған кезде таза ақылмен кездесу үшін жеткіліксіз», - деп қорытындылайды Мария Коррада, Калифорния университетінің эпидемиология профессоры, Ирвайн. «Зерттеушілер тапқан кейбір сипаттамаларды Альцгеймер ауруына төзімділікпен және төзімділікпен байланыстырады, темекі шегуден бас тарту, жүрек-қан тамырлары ауруларына жеткілікті терапия және әлеуметтік өмірді арттыру арқылы түзетуге болады», - дейді ол.