Кеш ұйықтау 6 жасқа дейінгі балаларда семіздіктің даму ықтималдығын едәуір арттырады. Швед ғалымдарының тобы осындай нәтижеге өздерінің зерттеулерінің негізінде келді, олардың нәтижелері туралы CNN телеарнасы хабарлайды.

Тәжірибеге 6 жасқа дейінгі 100-ден астам бала қатысты. Оның үстіне, олардың 64-інде семіздік немесе артық салмақтан зардап шеккен ата-аналар болған. Каролинка институтының (Швеция) мамандары әр баланың ұйықтауға жататын уақытына байланысты салмақ, бой және бел шеңберінің (ОТ) өзгеруін байқады. Сонымен қатар, ғалымдар зерттеудің басында барлық балаларда бірдей параметрлер болғанын баса айтады.

Сарапшылар әр қатысушының білегіне арнайы трекер тағып, оның көмегімен нәрестелердің ұйқы мөлшерін анықтады. Бұл зерттеу барысында жылына бір рет өлшенді. Нәтижелер көрсеткендей, кешкі сағат 9-дан кейін ұйықтайтын балалардың бел шеңбері және дене салмағының индексі (BMI) мәндері жоғары болған. «Кеш ұйықтау салмақ қосумен байланысты факторлардың бірі болды», - дейді Каролинка институтының профессоры Клод Маркус.

Оның айтуынша, кешкі 9-дан кейін сергек болу нашар өмір салтын көрсетуі мүмкін, бұл қосымша фунт алу ықтималдығын арттырады. Осылайша, ғалымдар нәрестелер түнде қанша сағат демалса да, кеш ұйықтау олардың семіздік қаупін және BMI жоғарылауын едәуір арттырғанын атап өтті.

Американдық ғалымдардың алдыңғы зерттеулері көрсеткендей, ұйқының созылмалы болмауы және қатты ұйқының бұзылуы қантқа бай және зиянды майларға бай тағамдарды тұтынудың едәуір артуына әкелуі мүмкін. Нью-Йорктегі Колумбия университетінің медициналық орталығының мамандары әр түрлі ұйқының бұзылуымен жүргізілген экспериментке қатысушылар қосымша 500 - 800 калория тұтынғанын анықтады. Атап айтқанда, олар диетада қаныққан май мен қант көп болатын тағамдарды қосып, кофеинді қабылдауды жоғарылатқан. Алайда ұйқының әр түрлі бұзылыстарын басынан өткергендер сүт өнімдерін таңдамағандарға қарағанда әлдеқайда аз болды.