Адам миында болатын 89 миллиард жүйке жасушаларының ішінен тек кішкене бөлігі ғана адамның өзгеретін жағдайларға бейімделу қабілетін қамтамасыз ете алады. Адамның когнитивті қабілеттеріне жауап беретін нейрондар, егер мидың күрделі құрылымында орналасқан болса, дені сау адамдарға интеллектуалды қабілеттерін арттыруға көмектесіп қана қоймай, сонымен қатар психикалық ауруды емдеудің адекватты әдістерін іздеуді айтарлықтай жеңілдетуге мүмкіндік береді. Мұндай тұжырымға ми нейрондарының цифрлық зерттеулеріндегі соңғы жетістіктерге сүйене отырып, Теннесидегі Вандербильт университетінің зерттеушілері келді. Зерттеушілер өздерінің жаңалықтарымен АҚШ Ұлттық ғылым академиясының PNAS журналының беттерінде бөлісті.
Ұзақ уақыт бойы адамның миы, әсіресе оның қабығы эволюциялық өзгерістерге ұшырады, деп атап көрсетілген мақалада. Осы органның құрылымындағы прогрессивті өзгерістермен қатар адамның өзгеретін өмір жағдайына тез бейімделу қабілеті артты. Сонымен бірге, осы нәзік затқа кез-келген жағымсыз әсер когнитивті қабілеттерді әлсіретіп, гомо сапиенс алған дағдылардың жоғалуына әкелді.
Сонымен қатар, психикалық аурулар да, неврологиялық аурулар да, сарапшылардың айтуынша, ми қыртысының осы аймақтарының белсенділігі төмендеген жағдайда анағұрлым ауыр және емдеуге онша бейім емес.
Табылған жасушалар церебральды кортекстің жұмысын белсендіретін қосқыштың рөлін атқарады. «Бұл жасушалар - бұл қоздырғышты жеңудің барлық күш-жігерін ауыстыратын, оған жауап берудің жақсы тәсілдерін іздейтін ауыстырып қосқыш», - дейді Тандо Вомелсдорф, жоба жетекшісі және Вандербильт университетінің психология және информатика кафедрасының доценті. «Мұндай механизм болмаған жағдайда, жинақталған жүйке байланысының бұзылуына дейін миға жағымсыз әсерлерді жеңуге көп энергия жұмсалады».
Мидағы ең белсенді нейрондарды бөліп алу және оларға әсер ету мүмкіндігі жаңа гипотезаға жол ашады, деп Вомельсдорф сенімді. Мысалы, музыкалық аспаптарда ойнауға жауапты жүйке жасушалары, зерттеушілердің айтуы бойынша, адаптогендік нейрондардың жанында орналасқан. Соңғысының орналасқан жерін білу кез-келген психикалық ауру туындаған жағдайда емдеу әдісін тез таңдауға көмектеседі, дейді ғалым.
Зерттеушілер адамның когнитивтік қабілеттеріне жатқызған базальды ганглия деңгейінде кортикальды қабаттан төмен орналасқан жүйке жасушаларының тобы, биоактивтілікті өлшеу арқылы, компьютер күнделікті өмір жағдайларын имитациялайды.
Ғалымдарға Канаданың Онтарио провинциясындағы Йорк университетінің Көруді зерттеу орталығының әріптестері көмектесті, олар осы аймақтардың белсенділігін анықтауға мүмкіндік беретін бірқатар имитациялық әдістер жасады.
Ғалымдар өз техникасын қолдана отырып, визуалды суреттер фонында жасушалардың белсенділігін өлшегенде, егер аңыз бойынша, тақырып мәселені шеше білсе, және, керісінше, қиындықтарға кезіккенде көбейген.
«Біз анықтаған нейрондар басқа жүйке тізбектеріне қиындықтарды жеңуге, сондай-ақ жаңа келіп түскен ақпараттың сигналдарын күшейтуге көмектесетін сияқты», - дейді Виомелсдорф зертханасының зерттеушісі Киануч Банай Боругени.
«Неврологияда революция келе жатыр», - деді Ланд Монтеггия, Вандербильт университетінің фармакология профессоры. «Жүйке жасушасын молекулалық және генетикалық құралдармен басқарудың технологиясын қолдану мүмкіндігі ғалымдар осы нейрондардың орналасуын білген кезде ғана жұмыс істей алады. Вомельсдорф зертханасының жұмысы бізге осындай мүмкіндік береді деп санаймыз ».