Чалмерс технологиялық университетінің ғалымдары резеңке тәрізді жаңа материал жасады, оның құрамында ерекше қасиеттер жиынтығы бар, оның ішінде адам тінін ауыстыру мүмкіндігі бар.

«Адам ағзасына басқа материалдарды енгізу қауіп тудырады. Қазіргі кезде қолданылатын заттардың көпшілігі өте улы. Жаңа, неғұрлым қолайлы материалдар қажет », - делінген университеттің баспасөз хабарламасында.

Швед ғалымдары жасаған материал адам ағзасымен үйлесімділігін дәлелдеген компоненттерден тұрады. Оның негізі медицинада кеңінен қолданылатын плексигласпен бірдей. Материал өзінің ерекше қасиеттерін қайта құру және наноқұрылымдау арқылы алды.

Бастапқыда оны жасаушылар сүйек тәрізді қатты және берік материал әзірлеуге үміттенген, бірақ зерттеу барысында олар күтпеген нәтиже алды. «Біз материалдың өте жұмсақ әрі серпімді екеніне таң қалдық. Біз оны сүйекті ауыстыру үшін қолдануға болмайды деген қорытындыға келдік. Алайда, оның қасиеттері біздің ашылымымызды кем дегенде толқытпады », - дейді Ананд Кумар Раджасехаран, жоба авторларының бірі, материалтану ғылымдарының кандидаты.

Жаңа материалды икемділіктің жоғары дәрежесі, өндіргіштік деңгейі және медицинада қолдану мүмкіндігі сияқты қасиеттердің ерекше үйлесімі қажет болған жағдайда қолдануға болады.

Әзірлеушілердің пікірінше, оны қолдану аймағы зәр шығару катетерін өндіру болуы мүмкін, өйткені нанорезиннің құрылымы оны антибактериалды беткейге айналатындай етіп өңдеуге мүмкіндік береді, және табиғи жолмен, улы заттарды қолданбай. Бұған микробқа қарсы пептидтерді, адамның туа біткен иммундық жүйесінің бөлігі болып табылатын ұсақ белоктарды қолдану арқылы қол жеткізіледі.

Материалдың бұл қасиеті өз кезегінде антибиотиктерге деген қажеттілікті азайтады, бұл антибиотиктерге төзімділікпен күресте маңызды.

Жаңа материал радикалды хирургия қажеттілігін азайтуға көмектесетін минималды инвазиялық хирургияда да қолданыла алады. Ішкі серпімді құрылымдар жасау үшін оны әдеттегі канюля арқылы - тұтқыр сұйықтық түрінде - адам ағзасына тікелей құюға болады.

Жаңа материалдың тағы бір артықшылығы оның құрамында емдік дәрілермен толтыруға болатын, мысалы, емдеуді жақсарту немесе қабынудың алдын алу үшін үш өлшемді реттелген нанопоралар бар.

Жаңа материал туралы мәліметтер «ACS Nano» ғылыми журналында жарияланды.