АҚШ-тың Азық-түлік және дәрі-дәрмектерді басқару басқармасы (FDA) медициналық маскаларға арналған зарарсыздандырудың жаңа технологиясын мақұлдады, оның тапшылығы елде жаңа коронавирустың пайда болуына байланысты байқалады. Бұл туралы реттеушінің сайтында хабарланды.

Жаңа әдісті Огайода орналасқан коммерциялық емес зерттеу ұйымы - Баттелл Мемориал Институты жасады. Технология N95 типіндегі әр қорғаныс маскасын 20 ретке дейін залалсыздандыруға мүмкіндік береді.

Бастапқыда FDA мақұлдау тек жартылай болды. Атап айтқанда, Огайо губернаторы Майкл Девайнның сайтында хабарланғандай, Баттелл мемориалдық институтының күніне дезинфекциялауға рұқсат етілген маскалар санында шектеу болған. «FDA Баттеллеге Огайода ғана күн сайын 160 000 масканы зарарсыздандыруға болатындығына қарамастан, Огайода күн сайын тек 10000 хирургиялық масканы зарарсыздандыруға рұқсат берді», - делінген губернатордың веб-сайтында. Девайн FDA шешімін «абайсызда» деп атады.

«Battelle-дің инновациялық технологиясы Огайодағы және бүкіл елдегі денсаулық сақтау қызметкерлері мен алғашқы медициналық көмек көрсетушілерді қорғай алады, бірақ дағдарыстың осы кезеңінде FDA өзгелерді құтқару үшін өз өмірлерін қатерге тіккендерді қолдамауға шешім қабылдады», - деді губернатор.

Алайда, кешке қарай реттеуші шешімін қайта қарады. «FDA қазір Огайода және АҚШ-тың басқа бөліктерінде өте қажет N95 маскаларын зарарсыздандыру үшін жаңа технологияны қолдануға толықтай рұқсат берді. Бұл денсаулық сақтау мамандарына тек Огайода ғана емес, сонымен бірге Баттелле бүкіл әлемдегі, соның ішінде Нью-Йорк пен Вашингтон штаттарындағы денсаулық сақтау саласының мамандарына көмектеседі », - деп жазды Девайн.

Джон Хопкинс университетінің мәліметтері бойынша АҚШ-та коронавирустық инфекцияның 142 мыңнан астам жағдайы тіркеліп, 2,5 мыңға жуық адам қайтыс болды. АҚШ президенті Дональд Трамп жексенбіде айтқанындай, АҚШ-та жаңа коронавирус тудырған аурудан болатын өлімнің шыңы екі аптадан кейін күтіледі.